Vývoz do tretích krajín

Informácie ohľadom fumigácie guľatiny pri vývoze do tretích krajín - zimné obdobie 2024-2025
Vzhľadom na celoplošné zníženie teplôt od 20.11.2024 nebude akceptované vykonávanie fumigácie kontajnerov s guľatinou v exteriéry za účelom vystavenie rastlinolekárskeho osvedčenia. Pri nízkych teplotách nie je zaručené účinné ošetrenie proti škodcom. Aplikácia POR - fumigácia kontajnerov s guľatinou počas zimného obdobia, bude na území Slovenskej republiky akceptovaná iba v uzatvorených halách alebo iných vhodných uzatvorených priestoroch, ktoré spĺňajú teplotné požiadavky podľa etikety príslušných POR.
Uvedené obmedzenie platí celoplošne do odvolania.
6. november 2024
Informácie ohľadom fumigácie guľatiny pri vývoze do tretích krajín - ukončenie obmedzenia vo vzťahu k teplotám
Aktuálny priebeh predjarného počasia umožňuje dostatočnú účinnosť prípravkov na ochranu rastlín v tomto prípade proti škodcom dreva. ÚKSÚP oznamuje profesionálnym prevádzkovateľom s rastlinnými produktmi a profesionálnym používateľom prípravkov na ochranu rastlín, že od 4. marca 2024 je možné vykonávať ošetrenie dreva proti škodcom - fumigáciu vo vonkajšom prostredí.
27. február 2024
Informácie ohľadom fumigácie guľatiny pri vývoze do tretích krajín - zimné obdobie 2023-2024
Vzhľadom na celoplošné zníženie teplôt od 20.11.2023 nebude akceptované vykonávanie fumigácie kontajnerov s guľatinou v exteriéry za účelom vystavenie rastlinolekárskeho osvedčenia. Pri nízkych teplotách nie je zaručené účinné ošetrenie proti škodcom. Aplikácia POR - fumigácia kontajnerov s guľatinou počas zimného obdobia, bude na území Slovenskej republiky akceptovaná iba v uzatvorených halách alebo iných vhodných uzatvorených priestoroch, ktoré spĺňajú teplotné požiadavky podľa etikety príslušných POR.
Uvedené obmedzenie platí celoplošne do odvolania.
3. november 2023
INFORMÁCIA pre vývozcov drevenej guľatiny do tretích krajín - nový MP č. 7/2023 účinný od 03.04.2023
„Rastlinolekárska kontrola pri nakládkach dreva vyvážaného do tretích krajín“
„Pokyn určený profesionálnym prevádzkovateľom s rastlinnými produktmi a profesionálnym používateľom prípravkov na ochranu rastlín“
Prílohy k metodickému pokynu:
Vzor fumigačného certifikátu.docx dokument word na stiahnutie
Žiadosť_o_rastlinolekársku_kontrolu_pri_vývoze_žiadosť_o_vystavenie_FC_pri_vývoze.docx dokument word na stiahnutie
Odborné vzdelávanie v oblasti prípravkov na ochranu rastlín - uvedené v článku 6 Metodického pokynu č. 7-2023
Vývoz osiva kukurice do Čile – aktualizácia legislatívy
Národná organizácia ochrany rastlín v Čile dáva do pozornosti aktualizáciu legislatívy a nasledovné informácie:
Pre vývoz osiva kukurice do Čile bude potrebné od 15. decembra 2022 v rastlinolekárskom osvedčení (fytocertifikáte) garantovať absenciu vírusov High Plains (HPV) a vírusu mozaiky pšenice (WSMV).
Vývozcovia k žiadosti o vystavenie rastlinolekárskeho osvedčenia na vývoz predložia príslušnému rastlinolekárskemu inšpektorovi aj výsledok laboratórnej analýzy s negatívnym výsledkom. V prípade nedoloženia výsledku z laboratória inšpektor rastlinolekárske osvedčenie nemôže vystaviť.
Vzorky osiva kukurice na analýzy vírusov je potrebné zasielať do akreditovaných laboratórií, ÚKSÚP tieto analýzy nevykonáva.
V dodatočnom vyhlásení rastlinolekárskeho osvedčenia bude uvedené: ‘The consignment is free from High Plains viruses (HPV) and Wheat streak mosaic virus (WSMV), in accordance with phytosanitary measures carried out at source.‘
Pre zásielky osiva kukurice certifikované pred 15. decembrom 2022 nie je potrebné dodatočné vyhlásenie stanovené vo výnimke v legislatíve č. 6904 z roku 2022.
Pôvodná legislatíva - Uznesenie č. 1.187 z roku 2022, ktorým sa schvaľuje koordinovaný a systematický text uznesenia, ktorým sa ustanovujú fytosanitárne požiadavky na osivo obilnín
Aktualizácia - Výnimka v legislatíve č. 6904 z 2022 - anglická verzia
21. december 2022
Dôležité upozornenie !
Subjekty vykonávajúce fumigáciu dreva a komodít v skladoch upozorňujeme na splnenie povinnosti o zasielaní hlásení spotreby prípravkov na ochranu rastlín za príslušný hospodársky rok - viac informácii na tomto linku
aktualizované 30.11.2022
Zákazy vývozu - reštriktívne opatrenia - Ruská federácia
Zoznam rastlinných tovarov, na ktoré sa zákaz vývozu do Ruskej federácie uplatňuje, podľa článku 3k:
Číselný znak KN
|
Názov tovaru
|
0601 10
|
Cibule, hľuzy, hľuzovité korene, pazúrovité korene a pakorene, vo vegetačnom pokoji
|
0601 20
|
Cibule, hľuzy, hľuzovité korene, pazúrovité korene a pakorene, vo vegetácii alebo v kvete; rastliny a korene čakanky
|
0602 30
|
Rododendrony a azalky, tiež vrúbľované
|
0602 40
|
Ruže, tiež vrúbľované
|
0602 90
|
Ostatné živé rastliny (vrátane ich koreňov), odrezky a vrúble; podhubie – Ostatné
|
0604 20
|
Lístie, konáre a ostatné časti rastlín, bez kvetov alebo kvetinových pupencov, a trávy, machy a lišajníky, ktoré sú tovarom druhu vhodného na kytice alebo na ozdobné účely, čerstvé, sušené, farbené, bielené, impregnované alebo inak upravené – Čerstvé
|
INFO Albánska k vývozu použitej poľnohospodárskej a lesnej techniky - LEN S RASTLINOLEKÁRSKYM OSVEDČENÍM
Ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka v Albánsku informuje o povinnosti pri vývoze použitej poľnohospodárskej a lesnej techniky do Albánska.
Od 15.03.2022 je v Albánsku účinné Nariadenie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka č. 113 „Schvaľovanie nariadenia o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín“.
Toto nariadenie má okrem iného zákonnú povinnosť pri vývoze strojov a vozidiel, ktoré boli prevádzkované na poľnohospodárske alebo lesnícke účely do Albánskej republiky, MUSIA BYŤ SPREVÁDZANÉ RASTLINOLEKÁRSKYM OSVEDČENÍM.
Táto povinnosť platí pre všetky krajiny, ktoré chcú vyvážať do Albánska.
11. máj 2022
INFO Číny pre výrobcov o požiadavkách kontroly a karantény pre dovozové mrazené ovocie z krajín strednej a východnej Európy
Generálna administratíva colnej správy ČĽR (GACC) vydala Oznámenie o požiadavkách kontroly a karantény pre dovozové mrazené ovocie z krajín strednej a východnej Európy. Oznámenie GACC č. 96/2021 s účinnosťou od 1.2.2022 povoľuje dovoz mrazeného ovocia z krajín strednej a východnej Európy v súlade s požiadavkami kontroly a karantény uvedenými v anglickom preklade na nasledovnom odkaze: Požiadavky kontroly a karantény.
INFO Brazílie - Zmena národnej legislatívy, nová požiadavka platnosti fytosanitárneho certifikátu
Predpisy týkajúce sa používania fytosanitárnych certifikátov pre rastlinné produkty.
Portaria č. 177, od 16. júna 2021, vstúpila do platnosti 1. júla 2021 a od roku 2018 nahrádza Instrução Normati va n ° 71.
Nariadenie ustanovuje niektoré základné pravidlá pre prijímanie fytosanitárnych certifikátov aj pre dovážané rastlinné produkty.
Nová požiadavka týkajúca sa platnosti fytosanitárnych certifikátov, ktoré sprevádzajú rastlinné produkty dovážané do Brazílie: Fytosanitárne certifikáty alebo fytosanitárne certifikáty pre reexport sa nebudú považovať za platné, ak boli vydané viac ako 14 dní pred odchodom rastlín, rastlinných produktov a iných regulovaných výrobkov z vyvážajúcej krajiny. Za deň odchodu sa bude považovať dátum vydania nákladného listu.
V kapitole "V" sa stanovujú podmienky pre prijatie fytosanitárnych certifikátov týkajúcich sa dovozu rastlinných produktov.
INFO Libanonu k dovozom dreva do Libanonu
NPPO Libanonu informuje, že v posledných mesiacoch zadržala zásielky dreva, ktoré nespĺňali dovozné požiadavky pre vstup dreva do krajiny. Z uvedeného dôvodu NPPO Libanonu upozorňuje na dodržiavanie dovozných požiadaviek na dovoz dreva do Libanonu.
Každá zásielka dreva musí byť pri dovoze alebo tranzite sprevádzaná rastlinolekárskym osvedčením (fytocertifikátom) z krajiny pôvodu, v ktorom musí byť uvedený typ a dátum ošetrenia. Podrobnosti sú uvedené v dokumente: zaslanom od NPPO Libanonu Requirements for wood imports to Lebanon Decision
26. marec 2021
Informácie k registrácii profesionálnych prevádzkovateľov - vývozcov
Vydávanie vývozných a reexportných rastlinolekárskych osvedčení sa vykonáva na základe Nariadenia európskeho parlamentu a rady (EÚ) 2016/2031 o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín a Zákona NR SR č. 405/2011 Z. z. o rastlinolekárskej starostlivosti a o zmene zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov. Úradné kontroly sa vykonávajú na základe Nariadenia európskeho parlamentu a Rady EÚ 2017/625 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín a taktiež podľa medzinárodných noriem FAO ISPM č. 7 – „Systém fytosanitárneho uznávania“ a FAO ISPM č. 12 – „Rastlinolekárske osvedčenie“.
Rastlinolekárske osvedčenia na vývoz alebo reexport vystavujú fytoinšpektori ÚKSÚP, ak na základe rastlinolekárskej kontroly zistia, že zásielka neobsahuje karanténne škodlivé organizmy a sú splnené požiadavky príslušnej krajiny, do ktorej sa tovar vyváža.
Profesionálni, prevádzkovatelia, ktorí žiadajú o vydanie vývozných alebo reexportných rastlinolekárskych osvedčení a Osvedčení pred vývozom
- podliehajú registrácii na úseku rastlinolekárskej starostlivosti
Povinnosti vývozcov:
- požiadať o registráciu profesionálneho prevádzkovateľa - vývozcu
- oznámiť fytoinšpektorovi vývoz najmenej 48 hodín pred naložením rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov a súčasne požiadať fytoinšpektora o vykonanie rastlinolekárskej kontroly;
- pri požiadaní o rastlinolekársku kontrolu predložiť fytoinšpektorovi vyplnenú Žiadosť o rastlinolekársku kontrolu pri vývoze žiadosť o vystavenie FC pri vývoze s nasledovnými údajmi:
- meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu, ak ide o fyzickú osobu, obchodné meno a miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa, alebo obchodné meno a sídlo, ak ide o právnickú osobu príjemcu;
- miesto pôvodu rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov;
deklarované dopravné prostriedky, miesto vstupu a množstvo;
rozlišujúce znaky, ktorými sú počet a opis balenia, názov tovaru a botanický názov rastlín;
- podrobnosti dezinsekčného alebo dezinfekčného ošetrenia;
- rastlinolekárske požiadavky krajiny, do ktorej sa rastliny, rastlinné produkty alebo iné predmety vyvážajú, a rastlinolekárske požiadavky krajín cez, ktoré sa zásielka prepravuje, v štátnom jazyku alebo v anglickom jazyku;
- predložiť fytoinšpektorovi potvrdenia o vykonaní testov a ošetrení požadovaných krajinou určenia;
V prípade, že rastliny, rastlinné produkty alebo iné predmety pochádzajú z krajín Európskej únie, je potrebné predložiť doklady, z ktorých je jasne identifikovateľné miesto pôvodu rastlín a rastlinných produktov (Osvedčenie pre vývozom, výsledky laboratórnych rozborov, dodacie listy, faktúry, rastlinné pasy a pod.).
V prípade, že rastliny, rastlinné produkty a iné predmety pochádzajú z tretích krajín, je potrebné ku kontrole predložiť originál alebo úradne overenú kópiu rastlinolekárskeho osvedčenia vystaveného v krajine pôvodu zásielky, ak bolo rastlinolekárske osvedčenie vystavené. V tomto prípade sa na zásielku vystavuje rastlinolekárske osvedčenie pre opätovný vývoz.
Ak k zásielke pochádzajúcej z tretej krajiny nebolo vydané rastlinolekárske osvedčenie je potrebné predložiť doklady osvedčujúce pôvod tovaru (napr. faktúra, dodací list, prepravné doklady).
Miesto vykonávania rastlinolekárskej kontroly
Rastlinolekárska kontrola zásielok určených na vývoz do tretích krajín sa vykonáva v mieste produkcie alebo na mieste, na ktorom je možné z technického aj rastlinolekárskeho hľadiska vykonať kontrolu celej zásielky a odobrať reprezentatívnu vzorku rastlín. Kontrola sa vykonáva najmä na mieste produkcie alebo mieste skladovania rastlín určených na vývoz ešte pred ich nakládkou do dopravného prostriedku, kde je možné tiež skontrolovať odobraté vzorky.
Kontakty na inšpektorov podľa jednotlivých okresov
Fytoinšpektor upozorní vývozcu, že je potrebné z jeho strany zaistiť vhodné miesto na vykonanie prehliadky a vzorkovania celej zásielky, a to už v momente prijatia jeho žiadosti o vystavenie rastlinolekárskeho osvedčenia, alebo rastlinolekárskeho osvedčenia pre opätovný vývoz pre túto zásielku. V prípade, že takéto miesto žiadateľ nie je schopný zaistiť, považuje sa to za neumožnenie vykonania kontroly zo strany žiadateľa podľa § 12 ods. 4 zákona a rastlinolekárske osvedčenie sa nevydá.
V prípade, že krajina prijímajúca zásielku má v požiadavke kontrolu porastov, musí túto skutočnosť vývozca oznámiť príslušnému fytoinšpektorovi v dostatočnom časovom predstihu, aby mohol urobiť rastlinolekársku prehliadku v mieste pestovania a v prípade potreby odobrať vzorku na laboratórnu diagnostiku (napr. vzorky pôdy na háďatka, vzorky rastlín na zisťovanie latentných chorôb).
V prípade, že miesto vydania rastlinolekárskeho osvedčenia a miesto kontroly nie sú totožné (miesto kontroly je v regióne iného fytoinšpektora), musí byť z kontroly zásielky vyhotovený Záznam o kontrole – A, ktorý žiadateľ o vývoz zašle e-mailom fytoinšpektorovi, ktorý bude vystavovať rastlinolekárske osvedčenie.
Rozsah a vykonanie rastlinolekárskej kontroly
Rastlinolekárskej kontrole, odberu reprezentatívnej vzorky a rozboru vzorky na prítomnosť patogénov rastlín, a rastlinných produktov a iných predmetov podliehajú všetky zásielky, na ktoré sa vystavuje rastlinolekárske osvedčenie, bez ohľadu na výskyt vizuálnych príznakov napadnutia alebo poškodenia škodlivými organizmami, ich pôvodu, vývozu alebo opätovného vývozu zo Slovenskej republiky do tretích krajín.
Rastlinolekárska kontrola pri vývoze rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov do tretích krajín je zameraná na preverenie splnenia osobitných požiadaviek krajiny určenia a všetkých krajín, cez ktoré sa rastliny, rastlinné produkty alebo iné predmety prepravujú.
Prehliadajú sa najmä rastliny, rastlinné produkty alebo iné predmety podozrivé z výskytu škodlivých organizmov a zvýšená pozornosť sa venuje druhom, ktoré boli už v predchádzajúcom období pozastavené treťou krajinou z dôvodu výskytu škodlivého organizmu v zásielke. Ak je prehliadkou zistené podozrenie z výskytu alebo potvrdený výskyt škodlivého organizmu, ktorý je karanténny pre dovážajúcu tretiu krajinu, fytoinšpektor, ktorý prehliadku vykonal, vypíše záznam A. Každý výskyt alebo podozrenie na výskyt škodlivého organizmu musí byť overený v laboratóriu ÚKSÚP. V prípade pozitívneho výsledku sa rastlinolekárske osvedčenie nevydá.